Thursday’s high school scores/state tournament schedule – Boston Herald



BASEBALL

DIVISION 1

STATE FINAL – Saturday at Polar Park

No. 2 St. John’s (Shrewsbury) (20-4) vs. No. 1 BC High (19-5), 6

DIVISION 2

STATE FINAL – Friday at Polar Park

No. 1 Walpole (20-4) vs. No. 2 Plymouth North (21-3), 7

DIVISION 3

STATE FINAL – Saturday at Polar Park

No. 2 St. Mary’s (20-4) vs. No. 1 Oakmont (21-3), 3

DIVISION 4

STATE FINAL – Saturday at Polar Park

No. 6 Pittsfield (19-5) vs. No. 4 Seekonk (21-3), 12

DIVISION 5

STATE FINAL – Friday at Polar Park

No. 3 English (22-2) vs. No. 1 Georgetown (22-1), 4

BOYS LACROSSE

DIVISION 1

STATE FINAL – Friday at Burlington

No. 1 St. John’s Prep (20-2) vs. No. 7 Needham (17-5), 6

DIVISION 2

STATE FINAL – Friday at Assabet Valley

No. 3 Longmeadow (20-2) vs. No. 4 Marshfield (19-3), 6:30

DIVISION 3

STATE FINAL – Friday at Weymouth

No. 1 Medfield (19-3) vs. No. 2 Scituate (19-5), 5

DIVISION 4

STATE FINAL – Saturday at Barnstable

No. 1 Nantucket (20-1) vs. No. 3 Sandwich (19-3), 12

GIRLS LACROSSE

DIVISION 1

STATE FINAL – Thursday

No. 1 Central Catholic 14, No. 2 Wellesley 8

DIVISION 2

STATE FINAL – Thursday

No. 1 Notre Dame (Hingham) 14, No. 2 Walpole 10

DIVISION 3

STATE FINAL – Thursday

No. 1 Medfield 14, No. 2 Newburyport 10

DIVISION 4

STATE FINAL – Thursday

No. 3 Cohasset 14, No. 4 Ipswich (19-1) 9

BOYS RUGBY

DIVISION 1

STATE FINAL – Saturday at Curry College

No. 2 BC High (5-0-1) vs. No. 4 Xaverian (4-2-1), 12

DIVISION 2

FINAL – Saturday at Curry College

No. 2 Hanover (7-1-0) vs. No. 1 Weymouth (7-1-0), 4

GIRLS RUGBY

DIVISION 1

STATE FINAL – Saturday at Curry College

No. 3 Weymouth (5-2-0) vs. No. 1 Belmont (7-0-0), 2

SOFTBALL

DIVISION 1

STATE FINAL – Sunday at UMass Amherst

No. 3 Taunton (24-0) vs. No. 21 King Philip (17-9), 3

DIVISION 2

STATE FINAL – Saturday at UMass Amherst

No. 4 Westfield (20-3) vs. No. 3 Walpole (21-1), 5

DIVISION 3

SEMIFINAL – Thursday

Dighton-Rehoboth 10, Norton 2

STATE FINAL – Saturday at UMass Amherst

No. 3 Hudson (18-6) vs. No. 1 Dighton-Rehoboth (22-3), 2:30

DIVISION 4

FINAL – Sunday at UMass Amherst

No. 2 Tyngsboro (22-2) vs. No. 1 Case (22-1), 12

DIVISION 5

FINAL – Saturday at UMass Amherst

No. 4 Georgetown (15-6) vs. Turners Falls, 12

BOYS TENNIS

DIVISION 1

STATE FINAL – Saturday at MIT (duPont Courts)

No. 1 St. John’s Prep (21-0) vs. No. 2 Concord-Carlisle (14-3), 4:30

DIVISION 2

STATE FINAL – Saturday at MIT (duPont Courts)

No. 1 Westborough (18-2) vs. No. 3 Duxbury (20-1), 2

DIVISION 3

STATE FINAL – Saturday at MIT (duPont Courts)

No. 2 Bedford (14-5) vs. No. 1 Weston (13-6), 9

DIVISION 4

STATE FINAL – Saturday at MIT (duPont Courts)

No. 1 Lynnfield (19-1) vs. No. 3 Manchester Essex (18-4), 11:30

GIRLS TENNIS

DIVISION 1

STATE FINAL – Saturday at MIT (duPont Courts)

No. 4 Wellesley (22-1) vs. No. 2 Boston Latin (17-2), 4:30

DIVISION 2

STATE FINAL – Saturday at MIT (duPont Courts)

No. 2 Longmeadow (22-0) vs. No. 1 Notre Dame (Hingham) (19-0), 2

DIVISION 3

STATE FINAL – Saturday at MIT (duPont Courts)

No. 4 Weston (8-11) vs. No. 3 Pembroke (19-2), 11:30

DIVISION 4

STATE FINAL – Saturday at MIT (duPont Courts)

No. 3 Lynnfield (16-6) vs. Hopedale/Hamilton-Wenham, 11:30

VOLLEYBALL

DIVISION 1

STATE FINAL – Thursday

No. 2 Newton North 3, No. 1 Needham 2

DIVISION 2

STATE FINAL – Thursday

No. 1 Westfield 3, No. 3 Wayland 2



Source link

Leave a Comment