St. Mary’s edges Tantasqua in tense Div. 3 state semifinal – Boston Herald



Jack Zimmerman and Jacob Peterson combined to pitch a shutout, and pinch runner Gabe Diaz stole two bases and scored on a Devin Duval sacrifice fly in the fifth as No. 2 St. Mary’s (20-4) beat No. 6 Tantasqua 1-0 in a Div. 3 state semifinal baseball matchup.

In a Div. 4 semifinal, Jack Abel tripled and scored on Jackson Almeida’s drive to left as No. 6 Pittsfield (19-5) edged 10th-seeded East Bridgewater, 1-0.

Boys lacrosse

Ryan Chambers scored three goals as No. 1 Nantucket (20-1) advanced to the Div. 4 state finals with a 9-3 win over No. 13 Swampscott. … Cole Rodgers (four goals) and Harry Delman (two goals) set the tone offensively, while Shane Corcoran made 16 saves as third-seeded Sandwich (19-3) bested second-seeded Norwell, 9-3.

Graham Schofield and John Gilberti each scored three times as No. 4 Marshfield (19-3) rallied from a 6-3 halftime deficit to knock off top-seeded Duxbury 10-9 in a Div. 2 state semifinal.

Softball

Maddie Grant fired a four-hitter and Ellie Barbarick homered as No. 2 Georgetown (15-6) defeated seventh-seeded Tahanto 4-2 in a Div. 5 state semifinal.

Scores

BASEBALL

DIVISION 1

SEMIFINALS – Tuesday

BC High 3, Leominster 2

St. John’s (S) 2, Xaverian 1

DIVISION 2

SEMIFINALS – Tuesday

Plymouth North 4, Westfield 2

Walpole 7, Milford 4

DIVISION 3

SEMIFINALS – Tuesday

Oakmont 5, Apponequet 1

St. Mary’s 1, Tantasqua 0

DIVISION 4

SEMIFINALS – Tuesday

Pittsfield 1, E. Bridgewater 0

Seekonk 1, Salem 0

DIVISION 5

SEMIFINALS – Tuesday

English 2, Greenfield 0

Georgetown 7, Pioneer Valley 5

BOYS LACROSSE

DIVISION 1

SEMIFINALS – Tuesday

Needham 9, Acton-Boxboro 8

St. John’s Prep 6, BC High 4

DIVISION 2

SEMIFINALS – Tuesday

Longmeadow 12, Hingham 5

Marshfield 10, Duxbury 9

DIVISION 3

SEMIFINALS – Tuesday

Medfield 19, Nauset 5

Scituate 13, Falmouth 12 (ot)

DIVISION 4

SEMIFINALS – Tuesday

Nantucket 9, Swampscott 3

Sandwich 9, Norwell 3

SOFTBALL

DIVISION 1

SEMIFINALS – Tuesday

Taunton 1, Central Catholic 0

Wachusett vs. King Philip, late

DIVISION 2

SEMIFINALS – Tuesday

Walpole 1, Bedford 0

Westfield 3, Marblehead 2

DIVISION 5

SEMIFINAL – Tuesday

Georgetown 4, Tahanto 2

BOYS TENNIS

DIVISION 1

SEMIFINAL – Tuesday

Concord-Carlisle 3, Brookline 2

DIVISION 3

SEMIFINAL – Tuesday

Weston 4, Martha’s Vineyard 1

DIVISION 4

SEMIFINALS – Tuesday

Lynnfield 3, Hamilton-Wenham 2

Manch.-Essex 5, PV Chinese Immersion 0

GIRLS TENNIS

DIVISION 1

SEMIFINAL – Tuesday

Boston Latin 4, Newton South 1

DIVISION 2

SEMIFINAL – Tuesday

Longmeadow 4, Westborough 1



Source link

Leave a Comment